Program

PROGRAM

THURSDAY JUNE 2nd – POST-SUP Arthroscopic Shoulder
START END TIME 07.30 – 9.30 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 1 

AM

P1 07.30 08.00 00.30 SSN E. CALVO P. BOILEAU
D. DINES
E. FLATOW
P2 08.00 08.30 00.30 POST BANKART C. GERBER J. ABRAMS
P3 08.30 09.00 00.30 SUPRA SPINATUS D. MOLE J. LEUZINGER
P4 09.00 09.30 00.30 SUPRA + INFRA SPINATUS H. SUGAYA J.J.P. WARNER
09.30 – 10.00 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
10.00 – 12.30 – LIVE SURGERIES
4 cases
P5 10.00 10.30 00.30 SUPRA + INFRA SPINATUS G. GARTSMAN G. WALCH
E. FLATOW
J. AGNESKIRCHNER
P6 10.30 11.10 00.40 MASSIVE CUFF R. BRZOSKA R. GOBEZIE
P7 11.10 11.50 00.40 MASSIVE CUFF F. SAVOIE R. BURKS
P8 11.50 12.30 00.40 MASSIVE CUFF J.J.P. WARNER G. PORCELLINI
12.30 – 14.00 – LUNCH
14.00 – 15.30 – WORKSHOP SESSIONS
15.30 – 16.30 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
START END TIME 16.30 – 19.00 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 1 

PM

P9 16.30 17.10 00.40 CUFF PATCH J. LEUZINGER C. GERBER
J. IANNOTTI
E. CALVO
P10 17.10 17.50 00.40 CARTILAGE GRAFT R. GOBEZIE R. BRZOSKA
P11 17.50 18.20 00.30 POST BONE GRAFT L. LAFOSSE G. GARTSMAN
P12 18.20 19.00 00.40 ARTHROSCOPIC RESURFACING F. SAVOIE H. SUGAYA
19.00 – 20.00 – QUESTIONS TO THE PANEL L. LAFOSSE

FRIDAY JUNE 3rd – ARTHROPLASTY
START END TIME 07.30 – 10.00 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 2 

AM

SA1 07.30 08.00 00.30 HSA L. SEEBAUER A. EKELUND
G. GARTSMAN
G. WALCH
SA2 08.00 08.40 00.40 TSA D. DINES P. BOILEAU
SA3 08.40 09.20 00.40 TSA E. FLATOW F. SAVOIE
SA4 09.20 10.00 00.40 TSA J. IANNOTTI W. BURKHEAD
10.00 – 10.30 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
10.30 – 13.00 – LIVE SURGERIES
3 cases
SA5 10.30 12.00 01.30 TSA C. GERBER L. SEEBAUER
J.J.P. WARNER
G. PORCELLINI
SA6 12:00 12:30 00.30 HSA F. SAVOIE W. BURKHEAD
SA7 12:30 13.00 00.30 TSA L. LAFOSSE A. EKELUND
13.00 – 14.00 – LUNCH
14.00 – 15.30 – WORKSHOP SESSIONS
15.30 – 16.00 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
START END TIME 16.00 – 19.00 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 2 

PM

SA8 16.00 16:45 00.45 REVERSE W. BURKHEAD P. BOILEAU
E. FLATOW
D. MOLE
SA9 16.45 17.30 00.45 REVISION TSA G. WALCH D. DINES
SA10 17.30 18.15 00.45 REVERSE A. EKELUND L. SEEBAUER
SA11 18.15 19.00 00.45 REVERSE J.J.P. WARNER R. BURKS
19.00 – 20.00 – QUESTIONS TO THE PANEL G. WALCH

SATURDAY JUNE 4th – ANT ARTHROSCOPIC SHOULDER
START END TIME 07.30 – 9.30 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 3 

AM

A1 07.30 08.05 00.35 BANKART R. BURKS G. WALCH
G. GARTSMAN
D. DINES
A2 08.05 08.40 00.35 BANKART B. TOUSSAINT J. AGNESKIRCHNER
A3 08.40 09.20 00.40 BANKART & SLAP J.J.P. WARNER H. SUGAYA
A4 09.20 10.00 00.40 BANKART & REMPLISSAGE P. BOILEAU R. BRZOSKA
10.00 – 10.30 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
10.00 – 12.30 – LIVE SURGERIES
3 cases
A5 10.30 11.10 00.40 SUBSCAPULARIS J. ABRAMS G. PORCELLINI
F. SAVOIE
A. EKELUND
A6 11.10 11.50 00.40 SUBSCAPULARIS L. LAFOSSE W. BURKHEAD
A7 11.50 12.30 00:40 BANKART + CUFF G. PORCELLINI R. GOBEZIE
12.30 – 14.00 – LUNCH
14.00 – 15.30 – WORKSHOP SESSIONS
15.30 – 16.30 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
START END TIME 17.00 – 19.00 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 3 

PM

A8 16.30 17.00 00.30 OPEN LATARJET G. WALCH J. LEUZINGER
J.J.P. WARNER
D. DINES
A9 17.00 17.40 00.40 ARTHRO BRISTOW P. BOILEAU G. GARTSMAN
A10 17.40 18.20 00.40 ARTHRO LATARJET J. AGNESKIRCHNER J. ABRAMS
A11 18.20 19:00 00.40 LATARJET ARTHRO REVISION L. LAFOSSE G. WALCH
19.00 – 20.00 – QUESTIONS TO THE PANEL G. GARTSMAN

SUNDAY JUNE 5th – INFERIOR SHOULDER
START END TIME 08.00 – 12.30 – LIVE SURGERIES
4 cases
SURGEON CHAIRMAN MODERATOR
DAY 4 

AM

I1 08.00 09.00 01.00 ARTHRO REVISION BONE BLOCK + PLEXUS RELEASE L. LAFOSSE G. WALCH
J. AGNESKIRCHNER
G. PORCELLINI
I2 09.00 10.00 01.00 REVERSE + LD TRANSFER P. BOILEAU R. BURKS
10.00 – 10.30 – COFFEE BREAK – BOOTH VISIT
I3 10.30 11.30 01.00 ARTHRO AC JOINT STABILIZATION J. BAHUREL H. SUGAYA
E. CALVO
R. BRZOSKA
I4 11.30 12.30 01.00 OPEN + ARTHRO LD TRANSFER L. SEEBAUER
+ L. LAFOSSE
J. LEUZINGER
12.30 – THE END
© 2019 Annecy Live Surgery - Mentions légales