Witamy

spain poland netherlands german french italian greek english

laurent_lafosse

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić na 4. Kongres Chirurgii Barku „Live” w Annecy

Od pierwszego inauguracyjnego zjazdu w Annecy w 2005 roku, jest to największy światowy kongres naukowy, polegający na bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej „na żywo”. Kongres powtarzany jest co 2 lata i od początku budzi ogromne zainteresowanie. W 2009 roku wzięło w nim udział ponad 1000 osób, w tym ponad 800 chirurgów z 48 państw (5 kontynentów).

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim najlepszym chirurgom barku z całego świata – członkom komitetu naukowego, za ich poświęcony czas i doświadczenie, które przyczyniły się do sukcesu naszej konferencji. To właśnie ci chirurdzy i moderatorzy zapewniają Państwu możliwość poznania najnowszej wiedzy i technik operacyjnych w chirurgii barku.

Chirurgia barku rozwija się obecnie w nadzwyczajnym tempie. Od 2 lat nastąpił ogromny postęp w naszej wiedzy o chirurgii endoskopowej „poza stawem” – anatomii, patologii i możliwościach leczenia. Chirurdzy barku mogą w tej chwili lepiej diagnozować patologie oraz wykorzystywać nowe umiejętności techniczne, które pozwalają na ich leczenie. Przy tak szybkim postępie, niezwykle trudnym wyzwaniem dla chirurga jest utrzymywanie „na czasie” swojej wiedzy i umiejetności.

W związku z faktem, że podstawą naszego kongresu jest chirurgia „na żywo”, każdy z obserwatorów będzie miał okazję zdobyć wiedzę teoretyczną, jak i zobaczyć najnowsze i najbardziej zaawansowane techniki chirurgiczne. Podczas 4. dniowego zjazdu, członkowie komitetu naukowego wykonają 38 operacje barku. Podobnie jak w 2009 roku, podział operacji będzie opierał się na anatomii barku – operacje będą dotyczyły patologii określonych okolic anatomicznych barku.

epaule-d1Pierwszy dzień (czwartek, 2 czerwca) będzie poświęcony artroskopowej diagnostyce i leczeniu tylno-górnej okolicy barku: uszkodzenia typu SLAP, rekonstrukcja tylnego obrąbka, tylne stabilizacje kostne, uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego, uwolnienie nerwu nadłopatkowego oraz stabilizacja stawu barkowo-obojczykowego.

prothese_d3Dzień drugi (piątek, 3 czerwca) będzie całkowicie poświęcony artroplastyce barku.

epaule-d2Dzień trzeci (sobota, 4 czerwca) będzie dotyczył artroskopii przedniej okolicy barku: naprawa uszkodzeń przedniego obrąbka, rekonstrukcja ścięgna mięśnia podłopatkowego, a także przednie stabilizacje kostne.

epaule-d4Czwarty dzień (niedziela, 5 czerwca) będzie zarezerwowany dla okolicy dolnej barku, czyli: patologie splotu ramiennego, w szczególności nerwu pachowego oraz transpozycja ścięgna mięśnia najszerszego grzbietu. Na zakończenie każdego dnia wszyscy członkowie komitetu naukowego będą brali udział w dyskusji, omawiając wykonane operacje.

Podczas transmisji „na żywo” zostaną zaprezentowane wszystkie aspekty postępowania chirurgicznego. W tym roku chcielibyśmy położyć szczególny nacisk na anatomię „na otwarto” i anatomię artroskopową, postępowanie z ubytkami kostnymi w niestabilności barku oraz na wszelkie aspekty rekonstrukcji „na 2 szeregi” stożka rotatorów. Podczas artroplastyki barku chirurdzy będą starali się w sposób szczególny przedstawić dostępy i postępowanie z tkankami miękkimi. Aspekty techniczne użycia poszczególnych typów endoprotez będą omawiane bardziej szczegółowo podczas sesji warsztatowych.

Podobnie jak w roku 2009, stała animacja barku 3D będzie ułatwiała wizualizację anatomii i patologii podczas artroskopii, która jest przecież ograniczonym, dwuwymiarowym obrazem. Celem spotkania w 2011 roku będzie przedstawienie, na podstawie 38 operacji „na żywo”, najnowszych technik operacyjnych oraz pokazanie, w realnym czasie, jak najlepsi chirurdzy barku na świecie radzą sobie z napotkanymi problemami. Jest to najczystszy w swojej formie, najbardziej rzeczywisty pokaz sztuki chirurgicznej. Pomimo okazjonalnie napotkanych trudności, które mogą się pojawiać podczas operacji „na żywo”, będziemy zaczynać i kończyć o czasie. Możliwość śledzenia, jak najlepsi chirurdzy pokonują napotkane problemy jest najbardziej interesująca i stanowi niewątpliwie największy atut tego kongresu. Moderatorzy będą w stałym kontakcie zarówno z obserwatorami, jak i z operującym chirurgiem. Chcemy, abyście byli Państwo aktywnymi uczestnikami dyskusji, co będzie miało niewątpliwy wpływ na korzyści naukowe i miejmy nadzieję, że przyczyni się do uznania tego spotkania za ogromny sukces.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, mogąc zaprosić Państwa, do wzięcia udziału w 4. „Woodstock Chirurgii Barku”!.

Z wyrazami szacunku,
Laurent LAFOSSE
Course Chairman

patronage15

© 2020 Annecy Live Surgery - Mentions légales